Posjet Riznici Međimurja

13. listopada, u srijedu, posjetili smo novootvorenu izložbu "RIZNICA MEĐIMURJA".

Pripremajući se za posjet morali smo pronaći značenje riječi "riznica" - kao prostorije gdje se čuvaju dragocjenosti. Pitali smo se kakve ćemo dragocjenosti vidjeti?

Kako  je ujutro padala kiša, do muzeja su nas prevezli roditelji.

Obilazak postava izložbe je trajao dva školska sata koja su nam protekla u hipu, budući nas je vodila nama poznata i vrlo draga doc. dr. prof., kustosica gđa. Ines Virč.

Najviše nas se dojmio zeleni pozoj, zmaj, koji spava ispod Staroga grada Čakovca - gdje mu se nalazi glava, a rep čak ispod crkve svetog Nikole u centru grada.

Prema legendi koju nam je na svoj ,nama već dobro poznat način vrhunske pričalice bajki i legendi, ispričala kustosica Virč, svaki je od nas poželio najveću želju, sjeo na pozoja i uhvatio ga za glavu i rep. Sada potpuno mirni čekamo ispunjenje naših najvećih želja. Pričala nam je i druge legende.

Našu su pažnju zaokupile i maske za Fašnik, posebice Pikač. Djevojčice su se divile čipkama. Pažljivo smo razgledavali i igračke od drveta kojima su se igrale naše bake i djedovi. Vidjeli smo i glinene posude u kojima su nosili vodu kad bi išli raditi na polje - sa dva otvora: većim za odrasle i manjim za djecu - napravljenim na samoj dršci posude, što je kustosica objasnila kao vrhunsko djelo lončarstva.Vidjeli smo i mukotrpan rad tragača zlata. Znatiželjno smo promatrali jaslice od komušine i tri kralja. Pjevali međimurske narodne pjesme i promatrali narodnu nošnju. Divili se junaštvu Zrinskih nad Osmanlijama.

Naša nas je učiteljica sa gđom. Virč, zaključala u tamnicu - izgovarajući riječi zle vještice koja je zaključala Ivicu:"Ključiću, družicu, zatvori bravicu, ZAKLJUČAJ Ivicu...", pritom su oponašale hihot zle vještice ..., iako su nas brzo otključale, užasno smo se preplašili!

Na samom smo se kraju igrali u raznobojnom pješčaniku modelirajući opkop oko Staroga grada i jurišli "pravim puškama" na zamišljenog neprijatelja.

Tek je potom uslijedio naslađi dio ove izvanučioničke nastave: čašćenje u Bedemu koje nam je priredio naš dragi Ivano: vrućom čokoladom, čajem, čokoladicama, keksićima, smokijem, čipsom, cedevitom, .. - što je tko poželio!
Bili smo tužni što nam se nije mogla pridružiti kustosica Virč, jer su još već stigli posjetitelji iz druge škole.

I, još netko kaže da je u školi "dosadno i teško"?!?

Zavirite u naš video kako biste vidjeli što smo sve vidjeli i doživjeli.

Kliknite na POVEZNICU.

objavio: Nada Kozjak Martina Horvat   datum: 14. 10. 2021.

Ovaj tjedan: 1982