Županijska Smotra LiDraNo za osnovne škole

U znaku stvaralaštva, kreativnosti i ljubavi

U srijedu, 14. veljače od 10 do 13:00h,  održana je u dvorani Centra za kulturu Čakovec županijska Smotra LiDraNo za međimurske osnovne škole.

U uvodnom dijelu programa, uzvanike, učenike i mentore pozdravili su članovi pjevačkog zbora ovogodišnje škole domaćina, III. OŠ Čakovec koje je pripremila i vodila učiteljica Marina Korunek.  Pjesmom „Nek svud ljubav sja“ odaslali su poruku mira i ljubavi svim ljudima, kako i priliči uz Dan zaljubljenih. Nazočne je potom pozdravila i ravnateljica škole Nataša Hajdinjak te predsjednica Županijskog povjerenstva Melita Pavić.

Smotru je prigodnim obraćanjem otvorio župan Međimurske županije Matija Posavec.

Nakon međuopćinske smotre koju su u dvama centrima uspješno organizirale OŠ Strahoninec i OŠ Donja Dubrava, za županijsku je smotru odabrano deset literarnih radova, sedam samostalih novinarskih radova, četri školska lista, dvije radioigre te dvije radioreportaže. Za kategoriju dramsko scenskih nastupa odabrano je šest monologa, dva kazivanja poezije, pet dramsko – scenskih igara te jedna lutkarska predstava.

Povjerenstvo za literarni izraz u sastavu Sanja Prošev (predsjednica) te Martina Horvat Kolar i Željko Kovač (članovi) za državnu je Smotru predložilo sljedećih pet literarnih radova:

„Sreća“ autorice Stele Novak (3.razred) iz III. osnovne škole Čakovec, mentorica je Štefanija Mustač.

„Zmržnjeni dečec“  autorice Lane Mihić, (4. razred) iz III. osnovne škole Čakovec uz mentorstvo učiteljice Ane Jeđud.

„Sakupljačica snage“ autorice Lee Bestijanić, ( 5. razred) iz OŠ Selnica uz mentorstvo Natalije Jurinec.

„Moji roditeljii i ja -  dva svijeta različita“ autorice Asje Balić ,( 8. razred) iz Osnovne škole Nedelišće uz mentorstvo Anite Škvorc Branda.

„Dragi prijatelju“ autorice Izidore Mustak , ( 8. razred) iz OŠ Strahoninec uz mentorstvo Dijane Pasarić.

Povjerenstvo za novinarski izraz u sastavu: Vedrana Močnik (predsjednica), David Vugrinec (član) i Tomica Jakopec (član)  za državnu je Smotru predložilo tri samostalna novinarska rada:

„Da bismo srcem gledati znali“,  Frida Horvat iz OŠ Strahoninec uz mentorstvo učiteljice Dijane Pasarić.

„Živi svjedok prolaznosti“ autorice Karle Čmrlec iz OŠ Donja Dubrava uz mentorstvo Željka Kovača.

„Glasnice su moj jedini instrument“ autorice Evelin Vidmar iz OŠ Nedelišće uz mentorstvo Anite Škvorc Branda.

Za državnu Smotru Povjerenstvo je predložilo dvije radijske emisije i jednu radioigru.

Radijske emisije:

„Da bismo srcem gledati znali“, rad učenica Izidore Mustak i Franke Bukovec iz OŠ Strahoninec, a mentor je Mario Kanižaj.

„Psima ulaz dozvoljen“, rad učenica Lede Plevnjak i Karoline Kranjčec iz OŠ Ivanovec uz mentorstvo Nataše Kralj.

Radioigra:

„Patnje jednog vuka“ autorica Jane Stojko i Fride Horvat iz OŠ Strahoninec uz mentorstvo Dijane Pasarić.

Za državnu Smotru LiDraNo predložena su i tri školska lista:

DRAŠKO, školski list OŠ Draškovec s glavnom urednicom Isabell Repalust i mentoricom Ivanom Beti

KLOPOTEC, školski list OŠ Strahoninec s glavnom urednicom Izidorom Mustak i mentoricom Dijanom Pasarić.

PRVI KORACI, list Osnovne škole „Petar Zrinski“ Šenkovec s glavnom urednicom Stelom Horvat i mentoricom Lidijom Toth.

Nakon što su odgledali svih četrnaest nastupa, članovi povjerenstva za dramsko – scenski izraz  Dejan Buvač (predsjednik), Bruno Kontrec (član), Tanja Novak (član) te državna izbornica Stephanie Jamnicky izdvojili su kao najuspješnije dvije scenske igre:

„Dedek i repa“, nastup dramske družine iz OŠ Štrigova – Područna škola Stanetinec uz mentorstvo učiteljice Božene Kralj te

„Događa li se ovo i vama“ rad družine iz OŠ Ivana Gorana Kovačića Sveti Juraj na Bregu, čiji je mentor Alen Barbić.

Među samostalnim dramsko scenskim nastupima Povjerenstvo je ponajviše oduševila Severina Lajtman, učenica OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica koja je nadahnutim kazivanjem „Popevke za kaj“ Stjepana Jakševca izborila direktan plasman na državnu Smotru LidraNo. Za nastup ju je pripremio mentor Božidar Vadlja.

Čestitamo svim predloženim učenicima i njihovim mentorima te onima koji još očekuju odluke državnih povjerenstava želimo da se plasiraju i na državnu Smotru i ondje s ponosom predstavljaju našu Međimursku županiju.

PREOSTALE FOTOGRAFIJE MOŽETE POGLEDATI U PRILOŽENOM ALBUMU

objavio: Nikola Pongrac   datum: 18. 2. 2018.