Školski knjižničar: Dražen Ružić,  telefon: 040/ 328-003

 

Svaki učenik škole ujedno je i član školske knjižnice.
Svi učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine. Učenici prvih razreda postaju članovi na svečanosti primanja u knjižnicu i knjige mogu posuđivati od tog dana na dalje. Odjednom se mogu posuditi najviše dvije knjige. Poželjno je da učenik knjigu vrati u roku od 30 dana od dana kada je istu posudio kako bi knjiga bila dostupna drugim učenicima.

Članovi školske knjižnice mogu:

  • posuđivati knjige
  • čitati knjige i časopise u čitaonici
  • pratiti izložbe
  • sudjelovati u književnim susretima
  • napisati školsku zadaću, napraviti referat
  • učiti za nastavu, koristiti rječnike i leksikone

MOGU LI UČENICI SAMI UZIMATI KNJIGE SA POLICA?

Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego li se odluče za posudbu iste ali je u protivnom moraju vratiti na isto mjesto na polici. Ako učenik nije siguran kamo treba vratiti knjigu, treba je donijeti knjižničaru koji će knjigu staviti na njezino mjesto

ŠTO TO ZNAČI POSUDITI KNJIGU?

To znači izabrati knjigu, doći do knjižničara s knjigom i članskom iskaznicom kako bi knjižničar u računalu mogao evidentirati datum posudbe i broj knjige. Tko ode iz knjižnice s knjigom ne zaduživši se kod knjižničara, taj knjigu nije posudio već ukrao. Posuđenu knjigu učenik treba čuvati i vratiti najkasnije za mjesec dana neoštećenu.

ŠTO AKO OŠTETIM ILI IZGUBIM KNJIGU?

U dogovoru sa knjižničarem, oštećenu knjigu učenik može zadržati za sebe, a za knjižnicu treba kupiti novu knjigu.Umjesto izgubljene knjige također treba kupiti novu.

KOLIKO KNJIGA IMA ŠKOLSKA KNJIŽNICA?

Više od 8000 knjiga, od toga oko 7000 otpada na učenički fond, oko 1000 na nastavnički fond. U referentnoj zbirci je više od 100 knjiga.

Osim knjiga, u knjižnici možete pronaći i ove časopise: Radost, Smib, Zvrk, Prvi izbor, Enter, Drvo znanja, Modru lastu, National Geographic, Bug i druge

REFERENTNA ZBIRKA

U tu zbirku spadaju rječnici, leksikoni, atlasi i drugi razni priručnici koji se ne čitaju od stranice do stranice, već samo pojedini njihovi dijelovi. Svi oni se u knjižnici nalaze obično samo u jednom primjerku i kao takvi ne mogu se iznositi van iz knjižnice, već se mogu koristiti isključivo u njoj.

Na taj su način uvijek svima dostupne.

NA KOJI SU NAČIN RASPOREĐENE KNJIGE U KNJIŽNICI?

Knjige su razvrstane u skupine. Knjige iz književnosti imaju oznaku M i to su knjige za malene čitatelje, oznaku D za djecu srednjeg uzrasta, te oznaku O za odrasle čitatelje. Knjige iz narodne književnosti imaju oznaku N a igrokazi oznaku I.Ostale knjige koje ne spadaju u književnost imaju brojčani niz koji može početi od brojke 0 do 9.

ŠTO JE SIGNATURA?

Signatura je oznaka na gornjoj desnoj strani korice knjige.Pomoću nje se određuje gdje je mjesto knjige u knjižnici. Signatura se najčešće sastoji od 3 retka.Ako je u gornjem retku brojka – ona označuje kojoj struci knjiga pripada, a ako je to slovo onda se radi o književnosti, a slovo označava uzrast odnosno narodnu književnost ili igrokaz. U srednjem su retku najčešće prva slova prezimena autora, a u donjem su retku prva slova naslova knjige. Knjige su na policama poredane prema signaturnim oznakama abecednim redoslijedom s lijeva na desno – od gore prema dolje.

ŠTO SE JOŠ DOGAĐA U KNJIŽNICI I ČITAONICI ŠKOLE?

Učenici se mogu uključiti u slobodne aktivnosti koje vodi knjižničar i to u KNJIŽNIČARSKU i NOVINARSKU skupinu. Nadalje, priređuje se predstavljanje knjiga, satovi lektire, izložbe, natjecanja, kvizovi i drugo.

Knjižnica je smještena na katu, na kraju hodnika.

Skip to content