Svjetski dan šećerne bolesti

Mala heroina Diana

Diana Barbaš učenica je 2. a III. OŠ Čakovec. Polazak u školu za nju je bila velika radost, ali i dvostruka obveza. Radost zato jer nije imala mogućnost polaziti dječji vrtić i nedostajali su joj prijatelji. Polaskom u školu svakoga dana stjecala je nova razredna prijateljstva.

Danas je miljenica razreda koji svakodnevno budno prati Dianu. Zašto ? Dianu je ulaskom u školski svijet dočekalo puno školskih obveza. Druga, puno zahtjevnija, obveza koju također mora obavljati u školi je samostalno mjerenje šećera, telefonski poziv mami i očitavanje i mjerenje te postupanje prema majčinim uputama (naravno, treba znati i sve pravilno utipkati na aparatiću). Sve to od prvih školskih dana radi sama i time je oduševila svoje razredne prijatelje. Objasnila im je svaki korak i naučila ih čemu sve to služi.

Svakoga je dana uz nju u vrijeme mjerenja bilo dvoje učenika.  Danas, za vrijeme sata ustane, u tišini ode u zadnju klupu razreda, izvrši mjerenje, mobitelom nazove mamu i sve je gotovo za par minuta. Nakon toga vraća se na svoje mjesto i nastavlja raditi kao da ništa nije bilo. Niti jedan sat nije toliko točan kao rečenica koja se svakoga dana u 8:50 h čuje u 2.a: Učiteljice, Diana mora mjeriti šećer.

Lijepi i iskreni, prijateljski podsjetnik budnih očiju dvadesetero razrednih prijatelja. Danas, 14. 11. 2018., na Svjetski dan šećerne bolesti, radost je ispunjavala 2.a. Diana je obilježila svoj važan dan. Na satu Tjelesne i zdravstvene kulture vodila je vježbe oblikovanja i odabrala za razred nagradnu igru Graničari jer je kretanje važno u borbi protiv dijabetesa. Nakon zdravoga kretanja, crvene i zdrave jabuke pojele su se u slast.

Tema na satu Hrvatskoga jezika bila je posebno zanimljiva. Opis lika bio je posvećen našoj Diani. Za vrijeme pisanja opisa, učiteljica Zdenka Novak je učenicima podijelila edukativne materijale o prevenciji i znakovima šećerne bolesti koje je osigurao Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije. Edukativne materijale učenici će odnijeti u svoje obitelji i proučiti ih zajedno s roditeljima. Crtanjem plavoga kruga u pisanke i napuhivanjem plavih balona, učenici su naučili da se na taj način upozorava na prečestu pojavu šećerne bolesti i kod djece i kod odraslih.

objavio: Nikola Pongrac   datum: 15. 11. 2018.